Опади значно покращили стан зволоження ґрунту під озимими культурами, особливо у південних областях.

Кінець третьої декади січня — початок першої декади лютого характеризувалися відносно теплою, як для цього періоду, погодою зі значними опадами у вигляді дощу та мокрого снігу

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на НААН.

Середньодобові температури повітря були вищими за норму на 2,5-11,0°С і становили від 5°С морозу до 7°С тепла. 

Опади різної інтенсивності у вигляді дощу, мокрого снігу та снігу спостерігалися майже на всій території країни. Опади, які пройшли, значно покращили стан зволоження ґрунту під озимими культурами, особливо у південних областях, де до цього часу відмічалися низькі запаси продуктивної вологи як в орному, так і метровому шарах ґрунту.

За повідомленням Укргідрометеоцентру у січні в окремих районах Одеської та Миколаївської обл. на 1-19 мм було перевищено максимальну добову кількість опадів за період спостережень.

Мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння озимих культур (3 см) у найхолодніші ночі знижувалася: у Кіровоградській області — до 9°С морозу, у Харківській — до 8°С, у Львівській — до 3°С, у Київській — до 2,5°С, у Херсонській — до 1°С морозу, які значно вищі за критичні температури вимерзання. Розрахункова критична температура вимерзання становить: для пшениці озимої у фазі «утворення сходів — 3-го листка» — 11-13°С, у фазі «кущіння» — 13-17°С, жита озимого — 15-17°0С, ячменю та ріпаку озимих — 10-14°С морозу. 

Протягом останнього місяця озимі культури перебувають у стані зимового спокою. Умови для перезимівлі озимих культур були сприятливими. Проте, внаслідок підвищення температурного режиму у південних областях спостерігалось деяке відновлення вегетації, що призвело до витрачання цукрів у вузлах кущіння, яке в свою чергу знижує морозо- і зимостійкість рослин та загрожує успішній перезимівлі посівів. 

Так, за даними: Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН (Львівська обл.) уміст розчинних вуглеводів у вузлах кущіння пшениці озимої оптимального строку сівби (22.09) станом на 2 лютого становив 16,5‒16,7%, у листках — 19,5‒19,7%, що є низьким показником і свідчить про значні їх витрати; Інституту зрошуваного землеробства НААН (Херсонська обл.) станом на 25 січня вміст цукрів у вузлах кущіння пшениці озимої, залежно від строків сівби і сорту, становив 34-44%, ячменю озимого за оптимального строку сівби — 38%, ріпаку озимого на зрошені — 29%; ННЦ «Інститут землеробства НААН» (Київська обл.) вміст цукрів, залежно від культури та сорту, коливався в межах від 15 до 26% на суху речовину. За результатами відрощування монолітів науковцями Інституту рослинництва імені В.Я.Юр’єва НААН станом на 1-3 лютого життєздатність посівів озимих зернових культур висока і становить для пшениці м’якої озимої 93-98% (для сортів із середнім рівнем стійкості 82-88%), для тритикале озимого — 94-98%, для жита озимого — 96-99% життєздатних рослин. 

За результатами відрощування монолітів озимих культур, взятих науковцями Інституту сільського господарства Степу НААН з полів центральної частини Кіровоградської області 22 січня 2021 року, за період перезимівлі, що вже відбувся, значної загибелі та пошкоджень рослин пшениці озимої не виявлено. У більшості зразків рослини у всіх пробах відросли. Лише у ячменю озимого, зрідженість у зразках у фазі «кущіння» не перевищувала 5%. Ситуація, яка складається на сьогоднішній день на посівах озимих зернових культур, вимагає оперативного і чіткого оцінювання їх стану до кінця перезимівлі, що надасть можливість вчасно провести необхідні заходи з догляду за ними. 

Фітосанітарний стан посівів озимих зернових культур переважно добрий. Проте, на час припинення осінньої вегетації на листових пластинках ячменю озимого спостерігався розвиток гельмінтоспоріозу. Поширеність мишовидних гризунів в умовах цього року незначна і не перевищує ЕПШ.

 

©Пропозиція - Головний журнал з питань агробізнесу
https://propozitsiya.com/ua/opadi-znachno-pokrashchili-stan-zvolozhennya-gruntu-pid-ozimimi-kulturami-osoblivo-u-pivdennih

Інші статті за темою
Внесення добрив в умовах посухи
Як вносити азотні добрива, щоб нестача вологи не позначилася на вмісті білка у пшениці?
Вітаємо з Великоднем!
Дорогі друзі! У цей святковий день Пасхи, хочемо щиро вітати вас від усієї команди Richfield!
АКТУАЛЬНІ ЦІНИ
Група компаній РІЧФІЛД пропонує мінеральні добрива за вигідними цінами з можливістю оплати по факту завантаження на складі чи доставки в господарство.
Імпорт добрив на 35% перевищує вітчизняне виробництво
Завод азотного холдингу Ostchem виготовили 520,6 тис. т мінеральних добрив у першому кварталі 2024 року.
Мінеральне живлення соняшника у різні періоди розвитку
Для того, щоб отримати високий урожай соняшнику, важливо забезпечити рослини всіма необхідними елементами живлення.
Мінеральне живлення кукурудзи
Оптимізація внесення мінеральних добрив з огляду на критичні фази розвитку рослин кукурудзи збільшує ефективність їхнього застосування.
Внести та не втратити азот: кроки для забезпечення кращого азотного живлення
Проблеми експортних рестрікцій вирощеного збіжжя, доступності фінансових інструментів, високих цін на МТЗ та неможливості безпечного довгострокового планування через війну
Планові закупівлі чи добрива «з коліс».
Ринок добрив в Україні за останні роки суттєво змінився: з початком повномасштабної війни
наверх